سیستم تولید همزمان برق ،حرارت و برودت در شرکت مجتمع کشت و صنعت اکسیر زنجان

تولید همزمان برق، حرارت و برودت (Combined Cool, Heat and Power) يك روش صرفه جويي انرژي است كه در آن برق و حرارت بطور همزمان توليد مي‌شوند. حرارت حاصل از توليد همزمان به منظور گرمايش ناحيه‌اي در شش هکتار گلخانه این مجموعه (District heating) مورد استفاده قرار گرفته است.
اولين سابقه تاريخي استفاده از گرمايش مركزي به قرن‌هاي سوم و چهارم پيش از ميلاد باز مي‌گردد. در آن زمان امپراتوريهاي يونان و روم كه از نظر فن آوري پيشرفته بودند، براي اولين بار آب گرم خروجي از لايه‌هاي آهكي را با حفره كانال به حمام‌هاي عمومي، ورزشگاه، قصرها و قلعه‌هاي نظامي منتقل نمودند. در این نيروگاه‌ 12 مگاواتی، حرارت از روغن موتور و آب خنك كن موتورها و حرارت گازهاي خروجي از اگزوز بازيافت می شود.با توجه به اينكه این موتورهاي پيشرفته گازهاي اگزوز با دمای حدود 400 درجه‌ی سانتیگراد دارند، بازيافت حرارت مي‌تواند بصورت بخار باشد.

تولید همزمان برق، حرارت و برودت (Combined Cool, Heat and Power)، تولید ترکیبی برق با توان محوری و حرارت مفید به وسیله یک سیستم با استفاده از دو شکل مختلف انرژی مفید با به کارگیری یک منبع اولیه انرژی است. این نیروگاه تولید پراکنده با سیستم تولید همزمان برق و حرارت و برودت، علاوه بر تولید 12مگاوات برق، قابلیت تولید حدود 15 مگاوات حرارت (آب گرم) را نیز داراست که از این انرژی در گرمایش شش هکتار گلخانه این مجموعه استفاده گردیده است. همچنین سردخانه این مجموعه با استفاده از انرژی تولید شده توسط همین دستگاه ها و با بهره گیری از چیلرهای جذبی به ایجاد 3500 تن تبرید برودت پرداخته و سرمایش گلخانه را نیز تأمین نموده است. موتور ژنراتورهای مورد استفاده در این نیروگاه، از برندهای معتبر اروپایی می باشند.